8 april 2026

70 % vill se en skattegränsportal för EU-handel

Ålands Näringslivs skattegränskontor genomförde i februari–mars en enkät om skattegränshantering och Clarence. Enkäten var öppen 26.2–23.3.2026 och besvarades av 55 företag.

Huvudfokus i enkäten var intresset för skattegränsportalen Clarence såsom den är nu, d.v.s. i fråga om nationell import, samt vad gäller en skattegränsportal i fråga om övriga EU, t.ex. Sverige.

70 % av de svarande anser att en skattegränsportal i fråga om övriga EU skulle vara till nytta för företaget och att man skulle implementera ett sådant verktyg. 40 % anser att ett EU-verktyg skulle vara till hjälp för företaget när det gäller import, medan 30 % skulle ha nytta av ett sådant verktyg både vid import och export.

Samtidigt har intresset för den nationella skattegränsportal som nu finns på plats varit lågt. Detta förklarar företag bl.a. med att de nationella skattegränsdeklarationerna är enkla att göra själv eller billiga att anlita ombud för. Dessutom har några företag inte hört talas om Clarence. Intresset för en skattegränsportal i fråga om övriga EU motiveras med att de s.k. EU-deklarationerna tar längre tid att göra och är dyrare att outsourca.

Anlitar ni någon för att göra era nationella skattegränsdeklarationer? Läs gärna skattegränsrådgivare Jennys reflektion!

 

Mer information:

Skattegränsrådgivare Jenny Söderström

 

Ålands Näringslivs skattegränskontor och skattegränsportalen Clarence finansieras till 50 % av Ålands landskapsregering och till 50 % av Eckerö linjen Ab och Viking Line Abp.