8 mars 2012

Nytt världsrekord i sikte vid unik champagneauktion på Åland

Den unika champagnen, som härstammar från 1800-talets första hälft, säljs på auktion i Mariehamn den 8 juni. Överskottet från auktionen går till välgörande ändamål.

Totalt bärgades 145 flaskor champagne från vraket. Flaskorna härstammar från de välkända champagnehusen Veuve Clicquot, Heidsieck och Juglar. Huset Juglar upphörde att existera 1829 medan flaskorna från Veuve Clicquot har daterats till perioden mellan 1841-1850. Vid auktionen säljs 6 flaskor Juglar, 4 flaskor Veuve Clicquot och en flaska Heidsieck & Co.

- Vi inledde försiktigt med att sälja två flaskor av den gamla champagnen vid en auktion förra året. Att vi då sålde en flaska för 30 000 euro och slog världsrekord gör att vi nu väljer att anordna en ny auktion. Vi hoppas förstås att vi kommer att slå världsrekord igen så att överskottet till välgörenhet blir så stort som möjligt, säger avdelningschef Rainer Juslin vid Ålands landskapsregering.

Namnet på fartyget och dess destination är fortfarande okänt, men vraket och dess last tillhör idag Ålands landskapsregering. Några av flaskorna har bevarats för museala ändamål, medan en del kommer att säljas på auktion. Överskottet från auktionen går till välgörande ändamål för att förbättra Östersjöns vattenkvalitet och för marinarkeologiska och sjöhistoriska undersökningar.

Tack vare den konstanta temperaturen på mellan 4 till 6 grader och de mörka omgivningarna, kombinerat med trycket inifrån flaskorna samt trycket på havets botten, är champagnen fortfarande i ett mycket gott skick. Var och en av flaskorna från vraket har blivit omkorkade, avsmakade och klassificerade av den internationellt kände champagne-experten Richard Juhlin.

Auktionsfirman som kommer att utföra auktionen på dessa unika vintage champagner från första hälften av 1800-talet är Frankrikes ledande auktionshus Artcurial. Artcurial kommer att samarbeta med de kända champagnehusen Veuve Clicquot, Moët & Chandon och Dom Perignon och kommer därigenom även kunna erbjuda andra årgångschampagner från deras vinkällare.

Champagneauktionen anordnas i Alandica Kultur och Kongress i Mariehamn den 8 juni klockan 15.00.

Ytterligare information, Ålands landskapsregering:

Lina Dumas, projektledare: +358 (0) 457 344 50 67, lina.dumas@regeringen.ax
Rainer Juslin, avdelningschef för utbildnings- och kulturbyrån: +358 (0)18 25230 eller +358 (0)457 547 1338, rainer.juslin@regeringen.ax
Björn Häggblom, kommunikationschef: +358 (0)18 25143 eller +358 (0)50 547 0951, bjorn.haggblom@regeringen.ax