Tullförfaranden vid bearbetning (t.ex. reparation)
Nedanstående information är en sammanställning och förenkling av Tullens anvisningar. Syftet är att ge en översiktlig bild av förfarandet. Läs de ursprungliga anvisningarna för att vara säker på att få den korrekta och aktuella bilden av förfarandet. Ålands Näringsliv reserverar sig för eventuella felaktigheter eller uppdateringar som vi ej har tagit hänsyn till i texten.
Allmänt om Ålands skattegräns
Åland hör till EU och dess tullområde, men står utanför EU:s skatteområde (moms, punktskatt). Till följd av detta skatteundantag har Åland en skattegräns mot övriga EU, inklusive övriga Finland. I skattehänseende räknas Åland således som tredje område, vilket medför att handel över skattegränsen utgör export och import med tullformaliteter.
För varor som transporteras över skattegränsen mellan Åland och övriga Finland ska importören lämna in en skattegränsdeklaration till Tullen. Någon exportdeklaration behöver inte inges inom Finland. För varor som transporteras över skattegränsen mellan Åland och övriga EU behöver både en exportdeklaration och en importdeklaration lämnas in.
Aktiv och passiv förädling (t.ex. reparation)
Förfarandena aktiv och passiv förädling är avsedda för situationer där en vara tillfälligt importeras eller exporteras för reparation, bearbetning eller någon annan form av förädling. Ur ägarens perspektiv blir det passiv förädling då ägaren skickar iväg sin vara för bearbetning. För mottagaren, d.v.s. den som ska bearbeta varan, blir det aktiv förädling.
Läs mer nedan för närmare information om förfarandena och vad som gäller mellan Åland och övriga Finland samt mellan Åland och andra EU-länder.
Aktiv förädling
Aktiv förädling är ett tullförfarande där en vara importeras för förädling, t.ex. reparation eller annan bearbetning. Tack vare förädlingsförfarandet uppbärs ingen tull eller skatt, dock behöver man ställa en ansvarsgaranti som återbetalas när förfarandet avslutas på korrekt sätt (d.v.s. när varan återexporteras). Alternativt kan förfarandet avslutas med övergång till fri omsättning (import), varpå skatt och eventuell tullavgift betalas.
Aktiv förädling är ett tillståndsbelagt tullförfarande. Tillstånd kan sökas i importdeklarationen eller hos Tillståndscentralen vid Tullen. Se Tullens sida Aktiv förädling för anvisningar om vilka förfarandekoder som används i en tulldeklaration för aktiv förädling.
1. Aktiv förädling mellan Åland och övriga Finland
Inom landet behöver bara en importdeklaration lämnas in. Passiv förädling eller temporär export tillämpas således inte inom landet, alltså är det fråga om aktiv förädling då förädlingen äger rum inom landet.
Vid import för aktiv förädling mellan Åland och övriga Finland ansvarar mottagaren för att deklarationen inges. Avsändaren kan dock inge deklarationen som mottagarens ombud. Vid återimport efter förädlingen ansvarar mottagaren för deklarationen. Läs mer om tulldeklarationen för aktiv förädling mellan Åland och övriga Finland här.
2. Aktiv förädling mellan Åland och andra EU-länder
Mellan Åland och övriga EU ska både en export- och importdeklaration lämnas in. Vid avsändande av en vara för förädling mellan Åland och ett annat EU-land ska således en deklaration för temporär export lämnas in (läs mer under passiv förädling) – detta för att varorna vid återimporten ska gå att identifiera som varor som återimporteras.
Vid import för förädling från ett annat EU-land till Åland ska en deklaration för aktiv förädling lämnas in. Deklarationsanvisningar finns på Tullens sida Aktiv förädling (då förädlingen äger rum på Åland).
Passiv förädling
Passiv förädling är ett tullförfarande där en vara exporteras för förädling, t.ex. reparation eller annan bearbetning. Tack vare förfarandet för passiv förädling, d.v.s. en deklaration vid avsändande av varan för reparation, kan varan vid återimporten identifieras som en vara som återimporteras, varpå skatt och eventuell tullavgift bara betalas på förädlingens, d.v.s. arbetsprestationens värde och inte på hela varans värde. Vid avgiftsfri reparation, såsom garanti, kan återimporten vara skattefri.
Passiv förädling eller temporär export?
Även om passiv förädling som utgångspunkt är det förfarande som tillämpas när en vara exporteras för reparation används förfarandet temporär export när reparationen äger rum i ett annat EU-land. Passiv förädling tillämpas när tullavgift tas ut på återimporten, medan temporär export tillämpas när tullavgift inte tas ut vid återimporten.
Då Åland hör till EU:s tullområde tas inga tullavgifter ut mellan Åland och övriga EU. Därför ska man i situationer då man skickar iväg en vara för reparation från Åland till övriga EU i stället tillämpa förfarandet för temporär export. Läs mer på Tullens sida Temporär export.
Skattegränsrådgivning
Ålands Näringslivs skattegränskontor erbjuder kostnadsfri rådgivning om förtullning och andra skattegränsrelaterade frågor. Välkommen att ta kontakt!
Vänligen observera att den av Ålands Näringsliv tillhandahållna avgiftsfria skattegränsrådgivningen om den åländska skattegränsen inte är personlig skatterådgivning utan en allmän informationstjänst. Ålands Näringsliv garanterar inte noggrannheten, fullständigheten eller användbarheten av den information som tillhandahålls inom ramen för skattegränsrådgivningen. Ålands Näringsliv ansvarar inte för resultaten av den information som lämnas. Nyttjaren av informationstjänsten förstår att tillämpningen av informationen som ges är beroende av flera faktorer, inklusive nyttjarens eget agerande och beslut. Nyttjaren förstår och accepterar att alla beslut baserade på den givna informationen är nyttjarens eget ansvar. Om nyttjaren önskar individuell skatte- eller skattegränsrådgivning behöver nyttjaren kontakta Tullen, Skatteförvaltningen eller professionell skatterådgivare.