Betalar du förskottskatt?
Nyheter 2013
Arbetsförhållandena i finlands små företag är bra
23
dec
I mikroföretag med under tio anställda är medarbetarna mest nöjda med sina arbetstider, löner och chefer.
Förändringar i företagsbeskattningen
21
dec
Enligt förslag ändras beskattningen av aktiebolag, andelslag och andra företag från och med år 2014.
Beskattning av utbildning som bekostas av arbetsgivaren
20
dec
För en arbetstagare är det en viktig beskattningsfråga om han eller hon får en skattepliktig förmån till följd av att arbetsgivaren betalar utbildningskostnaderna.
Lag om skyldighet att ge kvitto från första januari
17
dec
Syftet med denna lag är att bekämpa grå ekonomi genom att minska näringsidkarnas möjligheter att låta bli att bokföra inkomst från försäljning mot kontant betalning, och genom att främja köparnas möjligheter att upptäcka sådan försäljning.
Försök banar väg för kilometerbeskattning
17
dec
En arbetsgrupp tillsatt av Kommunikationsministeriet anser att man i beskattningen av bilismen i Finland bör införa ett system med kilometerskatt.
Fortsatt ökenvandring för Finland
17
dec
Danske Bank sällar sig till de analytiker som befarar att Finland måste stå ut med dyster ekonomi länge än.
Direktdebiteringen upphör 31 januari 2014
16
dec
Bankerna tar inte emot direktdebiteringsuppdrag från fakturautställare efter detta datum.
Offentlig konkurrens
16
dec
Under hösten har det kommit flera politiska förslag som syftar till att utöka den offentliga sektorn, på det privata näringslivets bekostnad.
Förtroendet i industrin förstärktes en aning i november
15
dec
Produktionsutsikterna förbättrades och lagren av färdiga varor minskade, men orderböckerna blev tunnare.